Hämeenmaa ei myy raketteja – syynä huoli lemmikeistä

21 kunnan alueella Kanta- ja Päijät-Hämeessä toimiva Osuuskauppa Hämeenmaa ei tänä vuodenvaihteena myy ilotulitteita. (Kuva: Tapio Eerola)
S-ryhmän Osuuskauppa Hämeenmaa ei tänä vuonna myy ilotulitteita Prismoissa eikä Kodin Terroissa. – Haluamme huomioida eläinten hyvinvoinnin, kertoo toimialajohtaja Taina Penttinen.
– Rakettien kovaääninen pauke sekä välkkyvät valot ovat pelottavia sekä luonnon eläimille että kotieläimille.
Päätökseen johtivat ilotulitteiden kysynnän hiipuminen sekä halu vaikuttaa positiivisella tavalla terveydenhuollon kuormitukseen sekä eläinten hyvinvointiin. Viime vuosina muidenkin kaupparyhmien myymälöissä on nähty vastaavia päätöksiä.
Osuuskauppa Hämeenmaan toimialajohtaja Taina Penttinen kertoo, että ilotulitemyynti on ollut vuosi vuodelta laskeva markkina Hämeenmaalla.
Päätöksellään Hämeenmaa toivoo vaikuttavansa myös sairaalahoidon kuormituksen vähentämiseen nyt, kun se on ennestään koronapandemian johdosta kuormittunut Kanta- ja Päijät-Hämeen alueella.